Biden, Çin Çipleri ve Elektrikli Araçlar İçin Kapsamlı Tarife Açıkladı

Biden Çin çipleri ve elektrikli araçlara kapsamlı tarife açıkladı.

ABD ayrıca çelik, alüminyum ve elektrikli araçlara yönelik daha önce uygulanan artışlara ek olarak liman vinçleri ve tıbbi ürünlere yönelik tarifeleri de arttıracak. Beyaz Saray, değişikliklerin mevcut yıllık ithalatın yaklaşık 18 milyar dolarını etkilemesinin öngörüldüğünü söyledi.

Karar kapsamında daha önce eski ABD Başkanı Donald Trump’ın uyguladığı gümrük vergilerinin hiçbiri azaltılmadı. Biden bunlara ek olarak çip ve yeşil enerji gibi kritik sektörlerde tarifeleri artırma yoluna gitti.

Yine de Biden’ın seçim yılında dikkatli bir denge tutturması gerekiyor. Bloomberg HT’nin haberine göre; Ek tarifeler halihazırda enflasyondan zarar gören tüketicilerin üzerindeki fiyat baskısını artırabilir. Bu hamle aynı zamanda Çin’in misillemesine de yol açabilir.

Değişiklikler 2024’ten 2026’ya kadar geçerli olacak şekilde kademelendirildi. Tarifelerde ayrıca Trump’ın planladığı kapsamlı tarifeler yerine daha hedefli bir yaklaşım benimsendi.

En büyük artış, tarifelerin dörde katlandığı elektrikli araçlarda görülürken bazı sektörlerde tarifeler iki katına çıktı, bazılarında ise ilk kez tarife uygulandı.

Biden, salı günü Beyaz Saray’da düzenlenecek bir etkinlikte önlemleri resmen açıklayacak. Yetkililer, yeni açıklanan tarifelerin iki parti tarafından geçirilen altyapı yasası ve Çipler ve Bilim Yasası’nda öngörülen yurtiçi yatırımları desteklemek için Çin ile rekabeti dengelemek amacıyla konulduğunu belirtti.

Tarifeler bazı durumlarda Çin’in ABD pazarının sadece küçük bir bölümüne sahip olduğu alanlara uygulanacak ancak bu adımlar da potansiyel ithalat artışını engellemeyi amaçlıyor.

Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard gazetecilere verdiği demeçte “Çin kendi kurallarına göre oynayamayacak kadar büyük. Çin kapasite fazlasına rağmen yatırım yapmaya devam ederek ve adil olmayan ekonomik uygulamalar nedeniyle küresel piyasaları düşük fiyatlı ürünlerle doldurarak başkalarının zararına kendi büyümesini güçlendirmek için daha önce kullandığı taktikleri kullanıyor” diye konuştu.

Karar kapsamında yarı iletkenler üzerindeki tarife 2025’e kadar yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltilecek. Söz konusu sektör Biden’ın ABD merkezli üretimi artırmak için milyarlarca dolar destek uyguladığı sanayi stratejisinin merkezinde yer alıyor.

Bazı kritik minerallere bu yıl yüzde 25’lik yeni bir tarife uygulanırken, doğal grafit ve kalıcı mıknatıslara da 2026 yılında bu oran uygulanacak. Gemiden karaya vinçler de bu yıl yüzde 25’lik yeni bir tarifeyle karşı karşıya kalacak.

Elektrikli araç tarifesi bu yıl yürürlüğe girecek ve şu anda yüzde 27,5 olan nihai tarife oranı yüzde 102,5’e yükselecek. Halihazırda yüzde 0 ya da yüzde 7,5 gümrük vergisi uygulanan Çin’den gelen bazı çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergileri de bu yıl yüzde 25’e yükselecek.

Elektrikli araçlar için lityum-iyon bataryalar ve batarya parçaları üzerindeki tarifeler bu yıl yüzde 7,5’ten yüzde 25’e yükselirken, elektrikli araçlarla ilişkili olmayan lityum-iyon bataryalarda da aynı oran 2026’da uygulanacak. Güneş hücresi tarifeleri bu yıl yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x